IPFS آینده ذخیره سازی داده ها را تغییر می دهد

IPFS

InterPlanetary File System که به نام کوتاه شده IPFS شناخته می شود روشی انقلابی برای ذخیره و انتقال پرونده ها است. این یک سیستم همتا به همتا (p2p) برای به اشتراک گذاری و ذخیره فایل ها است که به دنبال تغییر روش توزیع اطلاعات در مقیاس جهانی است. این سیستم همچنین قادر است نسخه های یک فایل را به مرور و به صورت دائمی ردیابی کند.

اما چه نیازی به چنین سیستمی وجود دارد و چه انقلابی در آن وجود دارد؟

ابتدا باید روش مرسوم را در نظر بگیریم و سپس اینكه چرا IPFS به مدل استاندارد ارجح است.

ساختار اصلی پروتکل های ارتباطات اینترنتی مربوط به سرویس دهنده-کلاینت است. در این چارچوب معماری ، HTTP وسیله استاندارد ارتباطی است. با استفاده از این سیستم ، مرکز ذخیره سازی داده ها در سرورها وجود دارد که به نوبه خود می توان از طریق آدرس دهی مشتری که توسط محلی تعیین شده است ، دسترسی پیدا کرد.

اصل این سیستم آسیب پذیری های ذاتی در حوزه های حریم خصوصی و امنیتی است و همانطور که خواهیم دید ، بسیار ایده آل نیست. از آنجا که این یک سیستم متمرکز است ، هر کسی که کنترل سرور را در اختیار داشته باشد ، می تواند داده ها را کنترل کند ، به این معنی که داده ها می توانند بدون مصونیت از مجاز تغییر یا حذف شوند.

نمی توان پیامدهای مربوط به آزادی اطلاعات ، آزادی مطبوعات و به طور کلی آزادی بیان و بیان را مشاهده کرد. هر دولت یا عامل اقتدارگرایی می تواند اطلاعات را با تسهیلات سانسور و تحریف کند ، و در واقع یک پوزه بر دهان مخالفان یا صداهای جایگزین بگذارد.

اما این تنها نقص پروتکل مرسوم نیست. با استفاده از HTTP ، بارگیری وب سایت ها و انتقال پرونده های کوچک تقریباً ساده و آسان است. با این حال ، پرونده های بزرگتر با داده های بیشتر برای این پروتکل مشکل ساز می شود.

پیشرفت تکنولوژی بدان معنی است که این پروتکل هرچه بیشتر به صخره منسوخ شده نزدیک می شود. این ممکن است در حال حاضر مشهود نباشد اما واقعیت قابل توجه این است که ما در حال حاضر مراحل انتقال و ذخیره سازی پرونده های بزرگتر را شروع کرده ایم.

با استفاده از IPFS ، پروتکل توزیع می شود بنابراین نیازی به خیرخواهی فرض شده آژانس های متولی نیست. با استفاده از این پروتکل ، هر نسخه از داده ها به طور دائمی ذخیره و قابل دسترسی است ، و سیستم را با یکپارچگی تغییرناپذیر ایمن می کند. علاوه بر این ، توزیع شده و از نظر رمزنگاری امن ، زرادخانه سلاح هایی که هکرهای مخرب در اختیار دارند ، به طور قابل توجهی خلع سلاح می شوند.

بهره وری بیشتر در پروتکل IPFS تعبیه شده است زیرا این سیستم به جای محتوای مبتنی بر محتوای مورد نظر است. با این کار نیازی به اطلاعات برای طی مسافت های طولانی برای دسترسی به داده های خاص نیست زیرا سیستم IPFS از مجاورت با داده ها استفاده می کند.

با این وجود ، برخی از این ویژگی های منحصر به فرد که این مزایا و پیشرفت ها را نسبت به شبکه سرویس دهنده سرویس گیرنده مبتنی بر HTTP تضمین می کند ، چیست؟ در اینجا باید جنبه های این ساختمان جدید را بررسی کنیم. اولین نوآوری درگیر جدول های هش توزیع شده (DHT) است.

DHT ابزاری است که امکان پراکندگی کارآمد داده را در شبکه گره ها فراهم می کند. DHT از جفت های مقدار-کلید استفاده می کند که با دسترسی به کلید مربوطه ، بازیابی مقدار توسط هر گره در شبکه را امکان پذیر می کند. با DHT ، شبکه به گره های خاصی وابسته نیست و علی رغم خرابی هر یک از آنها ، هنوز هم می تواند یکپارچگی شبکه را حفظ کند. علاوه بر این ، DHT مقیاس پذیری بی حد و حصر را فراهم می کند.

IPFS همچنین از چارچوب معماری Merkle DAG استفاده می کند ، که نوعی ترکیب درخت مرکل با نمودار غیر دایره ای جهت دار (DAG) است. این روشی برای اعتبارسنجی و مرتب سازی بلوک های داده با استفاده از توابع هش رمزنگاری شده در شبکه p2p است ، به منظور اطمینان از یکپارچگی داده ها.

Merkle DAG امکان ذخیره و اعتبارسنجی پرونده های داده را فراهم می کند در حالی که تمام نسخه های قبلی داده را قابل دسترسی می کند.
در ادامه چند مورد از موارد استفاده را که قبلاً توسط IPFS پیاده سازی شده است ، مورد بررسی قرار خواهیم داد.
یکی از موارد مورد استفاده ، استفاده از IPFS در سیستم عامل های تجزیه و تحلیل داده مانند Hadoop است ، به منظور کاهش زمان واکشی برای مجموعه داده های بسیار بزرگ. این مورد استفاده منجر به بهبود تمرکززدایی مجموعه داده ها می شود.
علاوه بر این ، با توجه به علاقه ، ماندگاری مجموعه داده ها را تا زمانی که کاربران نسخه های آنها را ذخیره می کنند ، تضمین می کند. همچنین این کارایی به عملکرد کلی سیستم های بین منطقه ای می افزاید. راه حل IPFS با در نظر گرفتن زمان لازم برای مصرف مجموعه داده ها سریعتر کشف شد.
IPFS همچنین یک فن آوری اصلی برای استفاده از هویت غیرمتمرکز است. این روشی برای تأثیرگذاری موثر در ذخیره سازی و توزیع اطلاعات مربوط به هویت شخصی است. با هویت غیرمتمرکز ، اطلاعات هویت شخصی خود را به شما کنترل می کنند و ممکن است آنچه را که برای هر برنامه به اشتراک گذاشته می شود ، تعیین کنید و شما توانایی لغو اشتراک گذاری این اطلاعات را دارید.

PAC Global

موارد استفاده بسیاری از IPFS جریان دارد. که یک مسابقه عالی برای ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز ، سریع و ایمن در آینده فراهم می کند. مانند پروژه (PAC Global  (pacglobal.io، این فناوری ها مکمل یکدیگر هستند. از آنجا که IPFS به جای آدرس دهی مبتنی بر مکان از آدرس دهی به محتوا استفاده می کند ، بلاکچین فقط برای ذخیره multihash IPFS مورد نیاز است. این اطمینان می دهد که بلاکچین درگیر اطلاعات نیست و داده های صحیح توسط کاربران شبکه قابل انتقال و بدست می آیند.

در مجموع ، IPFS یک جهش نوآورانه برای اینترنت و به طور کلی اشتراک فایل است. با زنجیره بلوک ، شبکه ای کارآمدتر و منصفانه تر فراهم می کند که قادر به ذخیره و انتقال سریع و کارآمد داده ها باشد. علاوه بر این تمرکززدایی ارائه شده ، همراه با تغییرناپذیری آن ، آینده ای را با یکپارچگی اطلاعات رقم می زند.

3 1 رای
امتیاز
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
TwitterInstagramTelegram
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟